Written by 11:42 Badania

Nie taka gastroskopia czy kolonoskopia straszna, jak ją malują

Choroby układu pokarmowego rzadko kiedy postępują bezobjawowo. Zazwyczaj towarzyszą im dolegliwości i objawy, które powinny nas zaniepokoić, jednak często są bagatelizowanie.

Brak apetytu, nawracające bóle przed i po posiłku, nagły spadek masy ciała, problemy z oddawaniem stolca, krew w stolcu – to główne objawy, które powinny być systemem ostrzegawczym i zachęcić nas do wykonania badań profilaktycznych. Są one istotne zwłaszcza, gdy w rodzinie mieliśmy przypadki zachorowań na nowotwór przewodu pokarmowego.

Bardzo często poszukiwanie pomocy w kwestiach zdrowotnych kończy się na wpisaniu w okienko wyszukiwarki ‘gastroskopia Poznań lub ‘ kolonoskopia Poznań’. Takie działanie nie wyleczy nas jednak z dolegliwości, które z biegiem czasu będą się pogłębiały. Gdy tylko zauważymy tego typu problem, samo powinniśmy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który skieruje nas na dodatkowe badania. Jeżeli jesteś z Poznani lub okolic, koniecznie zajrzyj na stronę https://medpolonia.com.pl.

Obawa przed badaniem

Wielu pacjentów nie decyduje się na gastroskopia czy kolonoskopię z obawy przed bólem. Oczywiście nie można powiedzieć, że te badania należą do najprzyjemniejszych, jednak istnieje możliwość zniwelowania obaw i bólu, dzięki zastosowaniu znieczulenia ogólnego.

Do gastroskopii warto się również odpowiednio przygotować, co dodatkowo złagodzi nasze nerwy. Przede wszystkim podczas badania należy być na czczo. Zaleca się nie spożywania posiłków na przynajmniej 8 godzin przed badaniem.

Kolonoskopia również wymaga zastosowania odpowiedniej diety przed wykonaniem nadania, która będzie opierała się o produkty bezresztkowe oraz picie specyfików oczyszczających jelito.

Takie przygotowanie zapewni pacjentom komfort podczas gastroskopii oraz kolonoskopii, a lekarzowi przeprowadzającemu badanie ułatwi znalezienie przyczyny dolegliwości bólowych.

Na krótko po badaniu, pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort związany ze wzdęciami, odbijaniem się lub skurczami, które wywołane są wprowadzeniem powietrza do przewodu pokarmowego. Zwykle dolegliwości nie trwają długo.

Close