Kulinaria

Kuchnie świata, których trzeba spróbować przynajmniej raz

18 marca 2022 By 0 Comments

Uwielbiamy jeść. Dobrze zjeść. Kuchnia polska jest smaczna, ale ma swoje ograniczenia. Warto poszukując nowych doznań smakowych, skusić się na potrawy z innych regionów. Kuchnie świata potrafią zaskakiwać nieoczywistą formą, połączeniami smakowymi. Których z nich koniecznie trzeba spróbować?

Kuchnie świata – gdzie je znaleźć i jak spróbować?

Kuchnie świata to ogólna nazwa, która służy przede wszystkim do określenia asortymentu sklepów z gotowymi potrawami i importowanymi składnikami, z których można samodzielnie przygotować egzotyczne dania. Aby je ugotować, wcale nie trzeba udać się w podróż dookoła świata. Wystarczy znaleźć przepis, kupić niezbędne komponenty i samodzielnie przygotować potrawę charakterystyczną dla jakiegoś rejonu. Lokalnie można kupić produkty działu kuchnie świata w delikatesach Sprzedajemy.pl, gdyż wystarczy wśród ogłoszeń poszukać niezbędnych składników. A jakie potrawy trzeba spróbować? Które kuchnie świata cieszą się największą popularnością i co je charakteryzuje?

Kuchnia włoska

Zdaje się, że najpopularniejsza w Polsce jest kuchnia włoska. Jest wiele restauracji, które mają w swoich kartach dania, z których słyną Włochy. Co więcej, wiele składników charakterystycznych dla kuchni włoskiej gości na stałe w naszych kuchniach. O czym mowa?

Przede wszystkim kuchnia włoska słynie z przypraw takich jak oregano, bazylia, estragon, rozmaryn i tymianek. W wielu potrawach stosuje się oliwę z oliwek, pomidory, oliwki i owoce morza. Dla Włochów najważniejsze jest przygotowywanie dań świeżych ze składników, które dostępne są w okolicy. Włosi to tradycjonaliści, dla nich jakość produktów jest ważna, ale pilnują nawet pór, o których spożywają posiłki.

Z jakich dań słyną Włochy? Najważniejsze są makarony i dania z nich, a więc spaghetti, cannelloni, lasagne. Królową jest pizza. Włoskie dania to również bruschetta i focaccia, tortellini, ravioli, gnocchi, risotto, ale i zupa minestrone, polenta, piada, caponata i saltimbocca alla romana.

Kuchnia japońska

Bardziej odległa, zarówno geograficznie, jak i smakowo będzie dla nas kuchnia japońska. Charakteryzuje się tym, że w daniach wykorzystuje się różnorakie ryby, które bardzo często są serwowane na surowo.

W kuchni japońskiej wykorzystuje się też wiele warzyw, wodorostów i owoców morza. Zazwyczaj bezpośrednio na stole gotuje się zupy. Je spożywa się, pijąc prosto z miseczki. W kuchni japońskiej pozostałe potrawy je się pałeczkami. Warto nauczyć się nimi posługiwać. Do potraw serwuje się ryż.

Najpopularniejszym japońskim daniem, które doceniane jest w innych rejonach świata, jest oczywiście sushi. To potrawa złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym i różnych dodatków – przeważnie surowych: owoców morza, kawałków ryb, wodorostów nori, warzyw, grzybów.

Kuchnia chińska

Równie intrygująca jest kuchnia chińska. Jest to zbiorcza nazwa na zwyczaje kulinarne ludów z Chin i okolic – krajów wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Oczywiście pomiędzy poszczególnymi krajami są różnice, jednak wiele składników i smaków jest podobnych.

Popularne i najczęściej stosowane sosy w kuchni chińskiej to sos sojowy, ostrygowy, hoisin i słodko-kwaśny. W potrawach kuchni chińskiej ważną rolę odgrywa przyprawa pięć smaków, ryż, makaron ryżowy i pszenny w postaci długich nitek, grzyby shiitake i grzyby mun.

A z jakich potraw słynie kuchnia chińska? Na pewno warto wspomnieć o smażonym ryżu stir-fry z warzywami, ale i przekąskach dim sum, kurczaku gongbao, pierożkach wonton, sajgonkach, kaczce po pekińsku, wakame.0 Comments on "Kuchnie świata, których trzeba spróbować przynajmniej raz"


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Dodaj komentarz