Written by 01:23 Schorzenia

Co robić, kiedy dokucza refluks?

Do tego nieprzyjemnego zjawiska dochodzi, gdy zawartość żołądka zaczyna wędrować z powrotem do przełyku. Czujemy wówczas pieczenie w gardle i klatce piersiowej.

Cofający się wraz z pokarmem kwas żołądkowy wywołuje zwykle niegroźne. Choć bardzo nieprzyjemne objawy. Jeśli sytuacja ta zdarza się często, w podrażnionym kwasem przełyku może rozwinąć się stan zapalny. Objawy refluksu bywają niepokojące, bo przypominają te, które towarzyszą zawałowi serca. Pojawiać się może m. in. ból za mostkiem, promieniujący aż do szyi, kłopoty z oddychaniem. Poza tym pacjenci narzekają również na odbijanie, zgagę, bóle brzucha i/lub chrypkę.

Dieta w refluksie

Za pojawienie się przykrych dolegliwości odpowiedzialne są niektóre pokarmy, co więcej, często potrafimy je zidentyfikować. Nie oznacza to, że musimy z nich zrezygnować, ale przyda się nieco ograniczyć ich spożycie, a wówczas szybko poczujemy się lepiej. Współwinny chorobie może być również sposób, w jaki jemy posiłki – niedokładne gryzienie, jedzenie w pośpiechu, zbyt duże porcje, zbyt późnej jedzenie, tuż przed położeniem się spać. Wszystko to może nasilać problemy, a nawet powodować palenie w przełyku. Pamiętajmy, że trawienie zaczyna się w ustach (ślina zawiera enzym trawienny), dlatego starajmy się dokładnie przeżuwać, mieszając pokarm ze śliną. Jedzmy 5 do 6 mniejszy posiłków zamiast 3 obfitych, dokładnie gryźmy każdy kęs.

Być może konieczne będzie wprowadzenie farmakoterapii. Istnieją bowiem medykamenty, które koją podrażniony żołądek. Są one sprzedawane bez recepty – w aptece pytaj o preparaty z bakteriami acidophilus czy glutaminą. Bez recepty możesz również nabyć leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Jeśli tego rodzaju leczenie połączone z dietą nie pomoże, koniecznie udaj się do lekarza.

Co nasila refluks

Mimo iż u każdej osoby sytuacja wygląda inaczej, to zwykle problemy nasilają:

  • wybrane pokarmy i używki: kawa, herbata, papierosy, alkohol, ostro przyprawione dania, kwaśne soki, napoje gazowane. Zrezygnuj z nich lub zmniejsz ich ilość w diecie, a niemal od razu zauważysz różnicę.
  • pozycja leżąca po posiłku: gdy się kładziemy pokarm ma ułatwioną drogę „w górę” do przełyku. Gdy stoimy lub siedzimy, grawitacja pomaga utrzymać treść żołądka na miejscu.
  • jedzenie przed snem: ostatni posiłek powinien być spożywany ok. trzech godzin przed położeniem się do łóżka.
  • spanie na płaskim: śpij z głową lekko uniesioną – zmień poduszkę na wyższą i / lub podnieś wezgłowie łóżka.
  • nadwaga, ciasne ubrania: ludzie z nadwagą znacznie częściej cierpią na problemy związane z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Nawet kilka kilogramów mniej może sprawić, że dolegliwości staną się mniej dokuczliwe. Zrezygnuj ponadto z ubrań, które opinają cię w okolicach talii, za ciasnych spódnic i spodni, pasków, rajstop mocno opinających brzuch.

Szkodzić mogą leki

Zgagę wywoływać mogą również niektóre leki. Zastanów się, czy nie nadużywasz środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, bądź leków uspokajających. Problem mogą również stanowić leki na cukrzycę, chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, choroby płuc oraz tarczycy. Należy skonsultować się z lekarzem, bowiem pomóc może zmniejszenie dawki, lub też popijanie leków większą ilością wody. Być może konieczna będzie zamiana danego leku na inny.

Close