Written by 21:40 Poradnik

Światło w naszych mieszkaniach — klucz do szczęścia i zdrowia

Światło słoneczne wypełniające nasze mieszkanie lub dom to prawdziwy skarb i lekarstwo na wiele trudności dnia codziennego. Dzięki niemu jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i mamy więcej pozytywnej energii. Jeśli meblujemy się w nowym miejscu lub planujemy remont “na starych śmieciach” warto zwrócić baczną uwagę na dostęp do promieni słonecznych. 

We współczesnej aranżacji wnętrz istnieje jeden trend, który światło postawił na pierwszym miejscu – jest to styl skandynawski. Kraje znajdujące się na północy Europy zawsze borykały się z niedoborem naturalnego światła słonecznego, dlatego też tamtejsi projektanci zajmujący się aranżacją wnętrz tak dużą uwagę poświecili na opracowanie sposobów zatrzymania jasności dnia jak najdłużej. W jaki sposób starają się to osiągnąć?

Salony umeblowane i wykończone w stylistyce skandynawskiej charakteryzują się prostotą formy mebli, ich ekologicznym charakterem, a przede wszystkim jasną kolorystyką. Biel, szarość i beż nie “pożerają” światła, zdają się je odbijać i rozpraszać po całym pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane duże lustro pozwoli także schwytać padające pod różnymi kątami promienie słońca i skierować je w miejsca bardziej zacienione.  

Łazienka w stylu skandynawskim to przede wszystkim białe, lakierowane meble i duża liczba strategicznie rozmieszczonych luster. Również dodatki takie jak ręczniki czy chodniczki najczęściej pojawiają się w niej w bardzo jasnych neutralnych barwach. Sprawdzają się tutaj także różnorodne kinkiety oraz metalowe wieszaki, na których można zawiesić bieliznę nocną, taką jak piżama damska

W kuchni warto postawić na jasne barwy i minimalistyczne wykończenie. Ponieważ światło łatwo “gubi się” wśród wielu rozstawionych na półkach przedmiotów codziennego użytku, warto zawczasu zadbać o szafki z dużą ilością miejsca do przechowywania niezbędnych utensyliów kuchennych. 

Korytarze w naszych mieszkaniach niestety najczęściej nie mają dobrego dostępu do światła słonecznego. Skandynawscy projektanci radzą się na końcu tego długiego pomieszczenia umieścić wysokie lustro – nie tylko rozświetli korytarz, ale i wizualnie go powiększy. Metalowy, duży żyrandol z energooszczędnym oświetleniem przyda się tutaj z pewnością.

Close