Written by 13:10 Poradnik

Meble kuchenne na wymiar – kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Stając przed wyzwaniem urządzenia własnej kuchni, masz zasadniczo dwie możliwości: zdecydować się na gotowy komplet szafek lub postawić na meble na wymiar. Kiedy druga z tych opcji może okazać się lepszym pomysłem? Poznaj zalety i wady mebli kuchennych na wymiar.

Meble kuchenne na wymiar

  • Zalety mebli kuchennych na wymiar
  • Wady mebli kuchennych na wymiar
  • Cena mebli kuchennych na wymiar

W jakich wnętrzach warto zastosować kuchnię na wymiar?

Przyjęło się, że kuchnie na wymiar to doskonała opcja do wnętrz niestandardowych – pod względem wielkości, układu czy kształtu. Takie meble kuchenne są dopasowane idealnie do konkretnej przestrzeni. Tym samym są w stanie jak najlepiej wykorzystać jej atuty i zamaskować ewentualne wady.

W ten sposób możesz zastosować zabudowę w miejscach, które normalnie pozostałyby niezagospodarowane, np. pod skosami, przy grzejnikach, przy krzywych ścianach lub we wnękach. W rezultacie nie zmarnujesz nawet skrawka dostępnej przestrzeni.

Zastosowanie kuchni na wymiar jest również pożądane w małych pomieszczeniach. Dlaczego? W przypadku takich mebli możesz wykorzystać niestandardowe rozwiązania, dzięki którym zyskasz więcej miejsca do przechowywania niezbędnych akcesoriów. Stolarz z łatwością zmodyfikuje np. głębokość szafek o kilka centymetrów. Może się wydawać, że to niewiele, ale w ten sposób znacznie zwiększysz pojemność szafek, co z kolei ułatwi uporządkowanie przestrzeni.

Trzeba też przyznać, że na dobrą sprawę każda kuchnia wiele zyska dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania. Wybierając meble kuchenne na wymiar, możesz zaprojektować ergonomiczny układ kuchni, który będzie odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom. Może się to okazać bardzo istotne, jeśli spędzasz w tym pomieszczeniu dużo czasu i chcesz zapewnić sobie optymalny komfort każdego dnia.

Sklepy meblowe z gotowymi zestawami kuchennymi umożliwiają wprowadzenie pewnych modyfikacji, np. wymianę frontów, uchwytów czy dodatkowych akcesoriów. Przy szafkach robionych na wymiar możesz jednak zdecydować o każdym szczególe – także o prowadnicach, zawiasach oraz wielu innych elementach.

Kiedy kuchnia na wymiar niekoniecznie się sprawdzi?

Wykonanie projektu mebli zgodnie z indywidualnymi potrzebami właściciela oraz wymiarami pomieszczenia oznacza dla wykonawcy duży nakład pracy. Nie powinno zatem dziwić, że tego typu wyposażenie jest droższe niż gotowe zestawy meblowe. Cena idzie jednak w parze z niezaprzeczalnymi zaletami.

W przypadku mebli kuchennych na wymiar trzeba także przyjąć nieco inne ramy czasowe niż przy zakupie gotowych zestawów szafek. Pomiar, projektowanie, wykonanie i montaż zajmą dużo więcej czasu, więc trzeba złożyć zamówienie odpowiednio wcześniej. Termin realizacji może wynieść bowiem od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Oczywiście już na początku dowiesz się, ile przyjdzie Ci czekać na swoją kuchnię.

Warto też mieć na uwadze to, że meble kuchenne na wymiar pasują do konkretnego pomieszczenia. Jeśli na horyzoncie jest przeprowadzka do innego mieszkania lub większego domu, trzeba będzie zostawić je w obecnym lokum. Nie będą bowiem pasować do nowej kuchni. Jeśli planujesz zmianę miejsca zamieszkania w niedalekiej przyszłości, taka aranżacja kuchni może być nie do końca trafioną inwestycją.

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, cena kuchni na wymiar będzie na pewno wyższa niż w przypadku gotowego zestawu ze sklepu. To, ile dokładnie zapłacisz, zależy jednak od kilku czynników, m.in. od metrażu pomieszczenia, indywidualnego wyboru rozwiązań oraz przede wszystkim od wybranego materiału. W 2023 roku można przyjąć średnie przedziały cenowe na poziomie:

  • meble z laminatu z obrzeżem melaminowym: ok. 1200-1300 zł/mb,
  • meble z laminatu z obrzeżem PCV: ok. 2000-2300 zł/mb,
  • meble z płyty MDF w średnim standardzie: ok. 1800-2200 zł/mb,
  • meble z lakierowanej płyty MDF: ok. 2700-2900 zł/mb,
  • meble z drewna sosnowego: ok. 2700-3000 zł/mb,
  • meble z drewna dębowego: ok. 4200-4900 zł/mb,
  • meble z drewna egzotycznego: ok. 5200-5800 zł/mb.

Do kosztów samych mebli należy też niekiedy doliczyć opłaty dodatkowe. Mogą zostać pobrane przykładowo za pomiar, wykonanie projektu i wizualizacji, a także za montaż. Warto jednak porównać ze sobą oferty od kilku różnych firm, bo wiele z nich oferuje te usługi (albo chociaż część z nich) za darmo – na stałe albo w ramach ograniczonych czasowo promocji.

Jeśli szukasz mebli kuchennych na wymiar, możesz zainteresować się chociażby takimi sklepami, jak Komandor, Meble Janas, Rena S.A i Kuchnie z drewna. Wszystkie zapewniają możliwość personalizacji projektu, korzystają z wysokiej klasy materiałów, a do tego oferują kompleksowe usługi włącznie z montażem w miejscu docelowym. Jeśli chcesz zobaczyć przykładowe realizacje tych firm, a także wielu innych robiących meble kuchenne na wymiar, odwiedź Galerię Wnętrz Domar we Wrocławiu.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Close