Written by 21:33 Poradnik

Jak wybrać rozmiar koła w rowerze?

Aby rower był idealnie dopasowany do użytkownika, musi mieć dogranych wiele elementów. Jedną z ważniejszych kwestii, na która należy zwrócić uwagę, jest rozmiar kół rowerowych. Producenci oferują kilka rozmiarów i warto pamiętać, że w pełni komfortową jazdę zapewni jedynie jednoślad, który ma odpowiedni rozmiar kół. W czasie podejmowania decyzji uwagę należy zwrócić między innymi na wzrost użytkownika. Jakie koła roweru do wzrostu będą idealne? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy ostatecznym wyborze?

Jakie rozmiary oferują producenci?

Dla osób dorosłych najpopularniejsze rozmiary kół rowerowych to: 26”, 27,5”, 28” oraz 29”. Trzeba wiedzieć, że samo oznaczenie niewiele mówi i warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże prawidłowo dobrać idealny rower – biorąc pod uwagę zarówno rozmiar kół, jak i ramy. Podane powyżej wartości w calach odpowiadają średnicy obręczy. I tak:

26” to 559 mm,27,5” to 585 mm,28” to 622 mm,29” to 622 mm.

Odpowiedź na pytanie, jaki rozmiar kół do wzrostu dobrać nie będzie jednoznaczna. Wszystko zależy też od przeznaczenia jednośladu, częstotliwości użytkowania i rodzaju pokonywanych tras. Inny rozmiar kół w rowerze będzie dobry dla tras szosowych, inny dla górskich. Nie wszyscy producenci oferują tez modele w kilku wariantach rozmiarowych. Na pewno bez problemu można znaleźć rower, który ma koła 26 cali lub koła 28 cali.

Miejski, górskie czy szosowe? Różne przeznaczenie – różne koła

Uniwersalne rowery miejskie, przeznaczone do codziennego użytkowania mają zazwyczaj koła 26 lub 28 cali. Rozmiar nie ma w tym przypadku większego znaczenia. W rowerach szosowych z kolei, które przeznaczone są do pokonywania długich, szybkich tras, stosuje się koła 28 cali. Inaczej sprawa wygląda w rowerach górskich – tutaj można wybierać spośród modeli z większym lub mniejszym kołem. Jak więc dobrać rozmiar kół rowerowych?

  • Dla większości osób najlepszym wyborem będą koła 27,5”,
  • Mniejsze osoby, o drobnej posturze, powinny wybrać model z mniejszymi kołami, np. 26”. Większe koła mogą jedynie przeszkadzać w czasie jazdy,
  • Mężczyźni wysocy, którzy chcą pokonywać maratony, mogą zdecydować się na rozmiar kół nawet 29”.

Jeśli sklep, w którym planujemy zakupić rower, umożliwia przetestowanie jednośladu, warto skorzystać z takiej opcji. Testowa runda wokół sklepu pomoże sprawdzić, czy rozmiar kół rowerowych a wzrost jest odpowiedni. Trzeba pamiętać, że rower będzie służył przez dłuższy czas i musi w pełni spełniać wszelkie wymagania i być jak najbardziej komfortowy.

Close