Nadwaga u dzieci nie jest tak dużym problemem, jak otyłość, która jest chorobą wynikającą najczęściej z przyczyn wewnętrznych np. cukrzycy. W większości przypadków winne są temu złe nawyki żywieniowe, niewłaściwa higiena, brak ruchu. Odchudzanie dzieci wygląda zupełnie inaczej niż u dorosłych. Musi być dostosowane do wieku dziecka, wzrostu oraz masy ciała. Ważne jest także wdrażanie aktywności fizycznej. W poniższym artykule doradzamy jak odchudzić dziecko i o czym pamiętać.
Nadwaga i otyłość może prowadzić do licznych chorób w tym te związane z sercem i układem krwionośnym lub powodować nadciśnienie. Poza tym dziecko z nadwagą jest nieszczęśliwe i wyśmiewane przez rówieśników. Takie doświadczenia odciskają piętno na psychice i rzutują na późniejszych relacjach z ludźmi. Dlatego nie zwlekaj i pomóż swojemu dziecku już dzisiaj. Porady o odżywianiu dzieci publikuje blog dla rodziców swiatmamy.pl, dzięki którym dowiesz się jak przyrządzać zdrowe i smaczne posiłki dla swojej pociechy.
Najważniejsze zasady diety odchudzającej dla dziecka
Dziecko powinno jeść każdy rodzaj mięsa ważne, aby było gotowane albo grillowane. Ponadto w diecie nie może zabraknąć ryb oraz dużej ilości warzyw takich jak sałata, szpinak, kapusta, pomidory, buraki, kalafior czy brokuły. Nie można zapominać również o owocach nie więcej niż dwa razy dziennie. W jadłospisie powinny znaleźć się jajka pod każdą postacią oraz treściwe zupy warzywne z niewielką ilością makaronu lub ziemniaków. Nie podawaj dziecku białego pieczywa, słodyczy, drożdżówek, słodzonych napojów, krowiego mleka, tłustych serów, potraw mącznych oraz warzyw strączkowych. Zamiast tego przyrządzaj kanapki z pełnoziarnistego pieczywa. Dziecko powinno przyjmować dużo płynów, zwłaszcza wody mineralnej. Innymi dopuszczalnymi napojami jest herbata bez dodatku cukru, owocowe lub warzywne wyciskane soki. Ilość posiłków nie powinna przekraczać 5 dziennie.
Czego unikać w diecie dziecka?
Dziecko z nadwagą lub otyłością nie może przede wszystkim podjadać między posiłkami. Produktami całkowicie zakazanymi podczas odchudzania są te bogate w cukry oraz tłuszcze, czyli chipsy, paluszki, cukierki itp. Nie wolno pomijać posiłków ani spożywać ich przed telewizorem lub komputerem. Dziecko musi nauczyć się jeść powoli, dokładnie przegryzając każdy kęs. Dieta dziecka musi zawierać dużą ilość błonnika, witamin i minerałów. Powinno się je zachęcać do aktywności fizycznej, zapisując na zajęcia np. na basen albo gimnastykę. Przestrzegając tych zasad, pierwsze efekty można zauważyć już po kilku tygodniach. Po upływie kilku miesięcy można powoli rozszerzać dietę i uzgodnić z dzieckiem, że 1 maksymalnie 2 razy w tygodniu może spożywać produkty do tej pory zakazane.
Na czym polega rozsądne odchudzanie dzieci?
Odchudzanie dziecka ma na celu nie tylko utratę nadprogramowych kilogramów, co zaszczepienie mu zdrowych nawyków żywieniowych. To proces długi i trudny, bo dziecko nie rozumie, że robi się to dla jego dobra, lecz traktuje jako karę lub złośliwość ze strony rodziców. Dlatego do tej walki często zaangażowany jest również lekarz, czuwający nad prawidłowym przebiegiem diety i kontrolującym zdrowie dziecka. Kieruje dziecko na badania lub konsultacje z dietetykiem. Najważniejszą rolę odgrywają jednak rodzice i psycholog, który bada przyczyny podjadania, gdyż te często leżą u podstaw psychiki. Dzieci często zajadają stresy i problemy podobnie zresztą jak dorośli. Dlatego to praca dla całej rodziny, która w tych trudnych zmaganiach powinna się wspierać i trzymać razem.