Written by 00:38 Badania

Echo Serca

Echo Serca jest jednym z najdokładniejszych badań obrazujących mięsień sercowy. Dzięki swojej stosunkowo łatwej dostępności, całkowitemu brakowi inwazyjności jest wykonywane bardzo często, również w prywatnych gabinetach. Echo Serca w swej budowie i działaniu przypomina aparat USG. W tym przypadku również mamy do czynienia z wykorzystaniem ultradźwięków. Fale te odbijając się od struktur naszego ciała, dają nam możliwości na uzyskanie trójwymiarowego, dynamicznego obrazu.

Wskazania do badania echo serca

W związku se swoimi szerokimi możliwościami obrazowania serca, echo znalazło zastosowanie w diagnostyce praktycznie wszystkich chorób mięśnia sercowego. Spośród tych najczęstszych można wymienić:

  • Późna diagnostyka zmian pozawałowych – Echo pozwala na oszacowanie wielkości blizn i procentowego ubytku masy mięśniowej serca.
  • Diagnostyka wad zastawkowych – jest to możliwe dzięki dynamiczności i trójwymiarowości obrazu.
  • Diagnostyka niewydolności serca – Echo stanowi w tej chorobie złoty standard diagnostyczny.
  • Diagnostyka tamponady serca – jednostka ta jest stanem zagrożenia życia, a echo jest najszybszą i najdokładniejszą metodą jej zdiagnozowania.

Jak przygotować się do badania echo serca?

Badanie nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań.

Jak przebiega badanie echo serca?

Badanie, podobnie jak w przypadku tradycyjnego USG polega na przyłożeniu do ciała pacjenta specjalnej głowicy – obraz rejestrowany jest na monitorze. Dodatkowo dla zapisania najistotniejszych zmian wykonywane są zdjęcia, które następnie zostają dołączone do opisu badania.

Morfologia krwi, to proste badanie laboratoryjne stosowane w diagnostyce wielu różnych schorzeń. Czym się różni zwykła morfologia krwi od morfologii krwi z rozmazem? Jak się przygotować do tych badań i jak one przebiegają?

Close