Written by 16:02 Poradnik

Bourbon a whisky – z czym to się pije?

W świecie whisky bardzo łatwo jest się pogubić. Choć trunki te są bardzo popularne w codziennym życiu, kinematografii oraz popkulturze, wciąż większość osób ma problem z ich odróżnieniem. Różnice choć niepozorne, mają bardzo duże znaczenie w finalnym efekcie. Jakie są więc rozbieżności, między bourbonem a whisky?

Bourbon a whisky – główne różnice

Pierwsze skojarzenie jakie powinno przychodzić nam do głowy, kiedy słyszymy o bourbonie to – Ameryka. Od 1964 roku, jest narodowym alkoholem, który swoją historię zawdzięcza duchownemu Elijah Craigowi. Drugim bardzo ważnym czynnikiem o którym musimy pamiętać jest skład. Bourbon wytwarzany jest w głównej mierze z kukurydzy. Przyjmuje się, że powinno być to minimum 51%. W większości przypadków jest to jednak aż 70-79%. Proces destylacji przeprowadzany jest tylko raz, a następnie alkohol musi leżakować w beczkach przynajmniej przez 2 lata.

Sytuacja whisky wygląda zupełnie inaczej. Powstaje z zacieru zbożowego oraz leżakuje w beczkach (przez minimum 3 lata), w których wcześniej znajdowały się inne alkohole, takie jak na przykład wino. Dzięki temu, zyskuje swoje charakterystyczne aromaty. Ojczystym krajem tego trunku jest Szkocja, która dodatkowo podzieliła whisky na 2 odłamy – single malt oraz blended. Szkocka whisky destylowana jest 2 razy, a do jej produkcji wykorzystywany jest jęczmień wędzony w dmie torfowym.

Bourbon a whisky… a co z whiskey?

Bardzo często, największy problem podczas rozróżniania tych alkoholi, stanowi podstępna literka „e”. Wiele osób, błędnie używa określenia whisky oraz whiskey naprzemiennie, nie zdając sobie sprawy z tego, że są to dwa różne alkohole. Whiskey swoje korzenie zapuściła w Irlandii. Do jej produkcji używa się słodu jęczmiennego, który w przeciwieństwie do szkockiej whisky, nie jest wędzony. Proces destylacji przeprowadzany jest trzykrotnie. Tyle samo lat powinna przeleżeć w dębowych beczkach. Na stronie https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykanskabourbon-whisky-kanadyjska, znajdziemy szeroką ofertę tych alkoholi wraz z dokładnymi opisami ich właściwości. Dzięki temu, na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Close