Written by 01:23 Poradnik

Badanie EMG

Badanie EMG czyli elektromiografia ma na celu wykrywanie chorób układu mięśniowego i nerwowego. Pozwala na ocenę defektów oraz zmian patologicznych w obszarach funkcjonujących nieprawidłowo. Wskazaniem do wykonania są zaburzenia w pracy mięśni objawiające się częstymi skurczami lub spazmami.

Analiza pozwala na rozpoznanie między innymi takich schorzeń jak dystrofia mięśniowa, zespół cieśni nadgarstka oraz miastenia. Jest jednak wykonywana również w przypadku uszkodzeń mechanicznych oraz podejrzenia zaburzeń wynikających z zatrucia toksynami lub lekami.

Nie ma przeciwwskazań co do posiłku przed badaniem, należy jednak poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjętych w ciągu ostatniej doby, szczególnie takich jak aspiryna, heparyna, warfaryna obniżających krzepliwość krwi czy suplementy diety ponieważ mogą one zafałszować wynik testu.

Składa się on z następujących etapów:

  • pobudzenie nerwów prądem o niewielkiej mocy w celu sprawdzenia funkcjonowania obwodowego układu nerwowego
  • stymulacja mięśni w stanie spoczynku kilkunastoma elektrodami igłowymi
  • badanie przekazywania bodźców mięśniowych oraz nadpobudliwości

Badanie jest niestety umiarkowanie bolesne, pacjent może również odczuwać osłabienie oraz mieć obolałe mięśnie przez następne kilka godzin. Interpretacja wyników jest złożona, musi zatem zostać przeprowadzona przez specjalistę. Będzie on w stanie określić, czy problem wynika ze schorzenia mięśni, układu nerwowego, czy też obu układów. Konieczna może być również analiza predyspozycji rodzinnych.

Close