Kolagen jest substancją występującą naturalnie w ludzkim organizmie i stanowi on istotny budulec tkanek, a także zapewnia gęstość, jędrność i gładkość skory. Jest niezwykle elastyczny, a zarazem wytrzymały. Niestety, z wiekiem poziom jego produkcji ulega obniżeniu, co przejawia się różnymi dolegliwościami, powszechnie uznawanymi za pierwsze oznaki starzenia. Proces ten można jednak spowolnić i tym samym przedłużyć nieco swoją młodość. Jak tego dokonać?
Kolagen – charakterystyka i właściwości
Kolagen jest częścią tkanki łącznej. Oznacza, że występuje w większości ludzkich narządów, w tym w skórze, kościach i zębach, ścięgnach, chrząstkach, naczyniach krwionośnych czy rogówce oka. Kolagen jest białkiem, które stanowi aż 30% całego białka w naszym organizmie. To właśnie kolagen sprawia, że skóra jest gładka i odpowiednio napięta, stawy funkcjonują bez dolegliwości bólowych, naczynia krwionośne są elastyczne i zapewniają dobre krążenie krwi, rany sprawnie się goją, a złamane kości zrastają.
Najważniejszymi aminokwasami wchodzącymi w skład kolagenu są glicyna (odpowiedzialna za syntezę aminokwasów zamiennych, a także kwasów żółciowych), prolina (posiadająca zdolność odbudowy i regeneracji starzejących się komórek), lizyna (która m.in. pomaga w gojeniu ran) i glutamina (ułatwiająca radzenie sobie z napięciami, lękami i problemami z koncentracją). Ponadto, w składzie kolagenu znajduje się L-argina, która rozpada się na tlenek azotu. Ten związek z kolei ma istotne znaczenie przy wzmocnieniu układu odpornościowego.
Skutki braku kolagenu
Do zaburzeń w tworzeniu się kolagenu dochodzi w przypadkach chorób autoimmunologicznych, podczas uprawienia sportu wyczynowego czy w wyniku naturalnego procesu starzenia. Obniżenie poziomu tej substancji w organizmie objawia się m.in. zmniejszeniem jędrności i elastyczności skóry, zwłaszcza na twarzy i szyi. Pojawiają się pierwsze zmarszczki i bruzdy, a skóra opada i wiotczeje. Może też pojawić się suchość, podrażnienia i przebarwienia. Pozostałe części ciała są również narażone na cellulit czy rozstępy, natomiast włosy stają się łamliwe i matowe.
Braki kolagenu wiążą się dodatkowo z pogorszeniem krążenia oraz z bólami kręgosłupa i sztywnością stawów. Ostatni czynniki może prowadzić z kolei do powstawania obrzęków, gdy żelowa struktura w torebce stawowej jest zbyt cienka.
Jak uzupełniać kolagen w organizmie?
Poziom kolagenu w dużym stopniu możemy kontrolować poprzez naszą dietę. Produktami bogatymi w ten składnik są żelatyna spożywcza, kurze łapki, chrząstki rekina oraz podroby. Niestety, nie są one najzdrowsze, powinny być więc spożywane w ograniczonych ilościach. Jeśli chcemy zrekompensować spadek produkcji kolagenu poprzez codzienną dietę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na żywność bogatą w witaminę C oraz E.
Witamina C wzmacnia strukturę skóry poprzez pobudzenie produkcji kolagenu. Poza jej oczywistym źródłem, jakim są owoce cytrusowe, witaminę C znajdziemy również np. w czerwonej papryce czy słodkich ziemniakach. Witamina E natomiast przeciwdziała sieciowaniu kolagenu, czyli wiązaniu się włókien kolagenowych i ich sztywnieniu. Witamina E występuje w znacznych ilościach m.in. w orzechach, nasionach, a także olejach roślin.
Dodatkowo można stosować specjalne suplementy diety dostępne na rynku w różnej postaci. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że najlepiej przyswajalne przez organizm są produkty w formie sproszkowanej lub w płynie.
Kosmetyki z kolagenem
Metodą walki z objawami utraty kolagenu popularną szczególnie wśród kobiet jest stosowanie różnego rodzaju kosmetyków pielęgnacyjnych. Pomagają one przywrócić cerze nawilżenie, gładkość i jędrność, poprawiają też jej koloryt. Ze względu na właściwości regenerujące, kosmetyki z kolagenem mogą być stosowane ponadto przez osoby zmagające się z trądzikiem. Wówczas efekty jakie osiągniemy to normalizacja wydzielania łoju, natłuszczenie twarzy oraz wygładzenie blizn potrądzikowych.