Written by 22:34 Dieta i odchudzanie

Zdrowe słodkie przekąski – czy to możliwe?

Choć każdy zdaje sobie sprawę z tego, że podjadanie między posiłkami nie jest dobre i często powoduje problemy z utrzymaniem właściwej wagi, to chyba nie ma osoby, która od czasu do czasu nie ulega pokusom. Najczęściej mamy ochotę na coś słodkiego, niestety batony, pączki, ciasteczka lub drożdżówki mają bardzo dużo kalorii, a do tego zapewniają uczucie sytości na krótko. Czy istnieją zatem słodkie przekąski, które można jeść bez wyrzutów sumienia?

Zdrowe przekąski – gdzie szukać inspiracji?

Zdrowe odżywianie jest tematem niezwykle popularnym. Wśród ludzi zdecydowanie rośnie świadomość, jeśli chodzi o to, jak dieta wpływa na ogólny stan zdrowia. Coraz więcej osób szuka pomocy u specjalistów, decyduje się na różnego rodzaju diety lub przynajmniej czyta składy produktów, które kupuje. Nawet rządzący starają się wpłynąć na ograniczenie spożywanego przez naród cukru, o czym może świadczyć wprowadzenie podatku cukrowego. To wszystko powoduje, że coraz łatwiej jest znaleźć wartościowe treści dotyczące zdrowego odżywianie, a także praktyczne porady. Przykłady na zdrowe przekąski publikuje blog Normalna.pl, ciekawe przepisy i przydatne informacje można znaleźć w wielu miejscach w internecie.

Zdrowe słodkie przekąski – przykłady

Najgorsze dla naszego organizmu są produkty, które mają wysoki indeks glikemiczny, a więc wszelkie rodzaju cukry proste, takie jak cukier trzcinowy, biały, czy buraczany. Należy zatem unikać dosładzania nimi wszelkich przekąsek czy posiłków. Na szczęście istnieją bardzo dobre zamienniki, które są coraz łatwiej dostępne w większości sklepów spożywczych, a są to substancje takie jak ksylitol, erytrytol, czy stewia. Można z powodzeniem używać ich do domowych wypieków i nie tylko. Idźmy jednak dalej. Można skomponować przepyszne przekąski bez jakiegokolwiek słodziwa, wystarczy użyć takich składników, jak suszone lub świeże owoce.

Przykładem zdrowej przekąski, która może również stanowić składnik różnego rodzaju deserów lub śniadań są domowe musli. W internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na ten popularny produkt. Inną słodką przekąską, która nie zawiera w sobie ani grama cukru poza tym, który pochodzi z owoców jest budyń jaglany na mleku ryżowym z owocami. Jeśli mamy ochotę na coś naprawdę słodkiego, to wspaniałą propozycją są pieczone gruszki z orzechami i rodzynkami. Fani domowych wypieków powinni poszukać przepisów na warzywne browni, np. browni z batatów.

Jakich składników unikać oprócz cukru?

Cukry proste nie są jedynymi szkodliwymi składnikami, jakie znajdują się w większości niezdrowych przekąsek. W przypadku drożdżówek i innych wyrobów piekarniczych, składnikiem, który również posiada bardzo wysoki indeks glikemiczny jest mąka pszenna. Komponując swój jadłospis powinniśmy zastąpić ją mąką pełnoziarnistą. Unikać jak ognia powinniśmy również niezdrowych tłuszczów, w tym oleju palmowego, czy innych utwardzanych olejów roślinnych. Zdrowym źródłem tłuszczy są natomiast wszelkiego rodzaju orzechy, pestki i nasiona (np. pestki dyni, słonecznika, nasiona chia, siemię lniane).

Close