Written by 01:36 Zabiegi, specjaliści

Skorzystaj z pomocy dermatologa.

Troska o piękną skórę jest wyrazem dbania nie tylko o wygląd, ale również, co jeszcze ważniejsze, o zdrowie. W najróżniejszych programach, książkach, czasopismach czy artykułach w Internecie można znaleźć wiele sposobów radzenia sobie z niedoskonałościami i zmianami na skórze. W jakich sytuacjach rozsądniejsze będzie skorzystanie z pomocy lekarza?

Sucha skóra

Udaj się do lekarza, jeśli masz przewlekle suchą skórę, która nie poprawia się podczas leczenia w domu. Przez większość czasu sucha skóra nie jest poważnym problemem i można ją leczyć za pomocą prostych domowych środków. Czasami jednak może powodować poważniejsze problemy lub być oznaką podstawowej choroby. Jeśli masz suchą skórę, która nie poprawia się nawet po nawilżeniu i właściwej pielęgnacji domowej, skonsultuj się z lekarzem. Powinieneś także uzyskać pomoc medyczną, jeśli twoja skóra jest zaczerwieniona, suchość powoduje tak silne swędzenie lub dyskomfort, że nie można spać, rozwinęły się otwarte rany lub infekcje skóry (często spowodowane nadmiernym drapaniem) lub duże obszary skóry łuszczą się.

Wysypka

Zadzwoń do lekarza, jeśli wystąpi wysypka, która nie ustępuje w ciągu 1 tygodnia. Wysypki skórne mogą mieć wiele różnych przyczyn, ale większość z nich nie jest poważna. Jeśli jednak rozwinie się wysypka, która nie znika sama w ciągu tygodnia, najlepiej poprosić lekarza o sprawdzenie. Należy również uzyskać pomoc lekarską, jeśli wysypka pogarsza się nawet podczas opieki domowej, wykazuje oznaki infekcji (takie jak obrzęk lub wydzielina) lub towarzyszą jej inne objawy, takie jak gorączka, ból gardła, obrzęk gruczołów, zmęczenie lub obrzęk stawów.
Udaj się na pogotowie lub zadzwoń na pogotowie, jeśli masz wysypkę i trudności w oddychaniu, szybkie bicie serca, nudności, splątanie lub pokrzywkę.

Swędzenie skóry

Zasięgnij porady lekarza w przypadku ciężkiej lub niewyjaśnionej swędzącej skóry. Swędząca skóra może być spowodowana suchością, podrażnieniem lub chorobą. Przez większość czasu nie ma się czym martwić, ale w niektórych przypadkach może wymagać leczenia. Swędząca skóra może być oznaką choroby podstawowej, takiej jak alergia, choroba wątroby lub infekcja. Idź do lekarza jeśli swędzenie trwa dłużej niż 2 tygodnie, nawet przy opiece domowej, swędzenie jest tak silne, że uniemożliwia zasypianie lub utrudnia skupienie się na codziennych czynnościach, swędzenie pojawia się nagle i nie ma oczywistej przyczyny, całe twoje ciało swędzi lub masz inne objawy, takie jak zmęczenie, niewyjaśniona utrata masy ciała, gorączka, zaczerwienienie skóry lub inne objawy takie jak biegunka, zaparcia lub częste oddawanie moczu.

Zaczerwienienia i podrażnienia

Odwiedź lekarza, jeśli masz zaczerwienioną skórę i inne poważne objawy. Zaczerwieniona skóra jest częstym objawem oparzeń słonecznych i wielu innych chorób skóry, takich jak zapalenie skóry lub trądzik różowaty. Jeśli nie masz pewności, co powoduje czerwoną skórę lub masz inne niepokojące objawy, umów się na spotkanie z lekarzem. Poszukaj pomocy medycznej, jeżeli masz niewyjaśnione zaczerwienienie, które nie ustępuje w ciągu kilku dni, zaczerwieniona skóra pokrywa duży obszar twojego ciała, masz inne objawy, takie jak gorączka lub ból, zaczerwienienie zaczyna się nagle i szybko się rozprzestrzenia, zauważasz pęcherze w zaczerwienionym obszarze, w dotkniętym obszarze widać objawy infekcji, takie jak ciepło, obrzęk, ropa lub wydzielina.

Dermatologa warto też odwiedzić w sytuacji podrażnień jakich doznajemy po depilacji, szczególnie maszynkami ręcznymi. Często skóra zaraz po zabiegu jest zaczerwieniona, daje spory dyskomfort, a nawet piecze. Specjalista może pomóc w załagodzeniu objawów, szczególnie jeżeli pojawiają się notorycznie po wykonanym zabiegu, przepisując odpowiednie maści lub inne preparaty. Problem zaczerwienień związanych z depilacją może rozwiązać również profesjonalny depilator. Jeżeli nie wiesz jaki wybrać, koniecznie sprawdź depilatory laserowe ranking.

Rany i wrzody

Umów się wizytę u lekarza, jeśli masz rany lub wrzody, które nie goją się w ciągu tygodnia. Większość niewielkich ran skóry leczy się lub poprawia znacznie w ciągu 1-2 tygodni. Jeśli masz otwarte rany, rany lub wrzody, które nie goją się w tym czasie, poproś o ich sprawdzenie przez lekarza. Mając otwarte rany, narażasz się na ciężką infekcję skóry. Rany, które się nie goją, mogą być również oznaką poważniejszej choroby podstawowej, takiej jak cukrzyca lub zakrzepy krwi.

Pieprzyki

Idź do dermatologa, jeśli zauważysz zmieniające się lub nietypowe pieprzyki. Większość ludzi ma na skórze co najmniej kilka pieprzyków. Jeśli masz pieprzyki, miej je na oku podczas regularnej pielęgnacji skóry. W rzadkich przypadkach pieprzyki mogą stać się rakowe. Zadzwoń do lekarza lub dermatologa, jeśli zauważysz, że pieprzyk ma asymetryczny kształt, ma nieregularne obramowanie, zmienia się jego kolor, zwiększa się lub pojawia się swędzenie, krwawienie lub staje się czarny.

Trądzik

Porozmawiaj ze swoim lekarzem o ciężkim lub uporczywym trądziku. Trądzik jest częstym i obciążającym problemem skóry, szczególnie u nastolatków. Łagodny trądzik często ustępuje sam i można go leczyć za pomocą dobrej pielęgnacji skóry i domowych środków zaradczych. Jednak cięższe przypadki są trudniejsze do kontrolowania i mogą powodować ból, blizny i zażenowanie. Skontaktuj się z lekarzem lub dermatologiem w sprawie trądziku, jeśli używałeś domowych środków lub bez recepty i nie przyniosło to rezultatu, masz trądzik, który pojawia się nagle, gdy, jesteś dorosły lub trądzik powoduje ból lub denerwuje Cię.

Reakcje alergiczne

Skorzystaj z pomocy medycznej, jeśli masz ciężką reakcję alergiczną na produkt do pielęgnacji skóry. Nawet łagodne, naturalne produkty do pielęgnacji skóry mogą czasami powodować podrażnienie lub reakcję alergiczną. Przestań używać jakiegokolwiek produktu do pielęgnacji skóry, jeśli powoduje on objawy takie jak podrażnienie, swędzenie, zaczerwienienie lub złuszczanie. W przypadku poważniejszych reakcji może być konieczne skontaktowanie się z lekarzem lub skorzystanie z pomocy doraźnej.

  • Zadzwoń do lekarza, jeśli wysypka z produktu do pielęgnacji skóry jest wyjątkowo bolesna, ciężka lub powszechna, lub jeśli pojawia się nagle. Powinieneś także udać się do lekarza na wysypki na twarzy lub narządach płciowych.
  • Nawet jeśli twoja reakcja nie jest ciężka, skonsultuj się z lekarzem, jeśli nie ustąpi samodzielnie w ciągu 3 tygodni.
  • Udaj się na izbę przyjęć lub zadzwoń po pogotowie, jeśli zauważysz objawy zakażenia skóry po użyciu produktu do pielęgnacji skóry (takie jak gorączka lub sączące się pęcherze).
  • Uzyskaj pomoc doraźną w celu wykrycia objawów poważnej reakcji alergicznej, takich jak trudności w oddychaniu, szybkie bicie serca, splątanie, nudności lub obrzęk twarzy, języka lub gardła.
Close