Written by 01:36 Zabiegi, specjaliści

Ryzyko i korzyści związane z chirurgią plastyczną.

Chirurgia plastyczna to szereg procedur, które przekształcają lub przywracają kształt ciała. Chociaż termin ten jest zwykle związany z zabiegami upiększającymi, w rzeczywistości obejmuje szeroki zakres praktycznych operacji, w tym chirurgię rekonstrukcyjną, chirurgię twarzoczaszki, leczenie oparzeń i inne. Niezależnie od motywacji, decyzja o poddaniu się operacji nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie – zawsze należy sprawdzić potencjalne ryzyko i korzyści.

Ryzyko chirurgii plastycznej

Psychologiczne i społeczne ryzyko chirurgii plastycznej

Aby zrozumieć psychologiczne ryzyko operacji plastycznej, musisz umieć odpowiedzieć na kilka pytań na swój temat. Na przykład, jak się poczujesz, jeśli chirurgia plastyczna sprawi, że staniesz się tematem plotek w kręgu towarzyskim? Co się stanie, jeśli twój partner przejawia oznaki zazdrości lub niepewności z powodu nowego wyglądu? Co zrobić, jeśli nadal czujesz się „brzydki” lub nieodpowiedni po chirurgicznym skorygowaniu „problemu”?
Potencjalne negatywne psychologiczne i społeczne skutki chirurgii plastycznej mają wiele wspólnego z oczekiwaniami pacjenta przed operacją oraz jego stanem psychicznym i emocjonalnym przedoperacyjnym. Ważne jest, aby zrozumieć, że chociaż chirurgia plastyczna może przynieść korzyści, to jednak, nie zmieni twojego życia, problemów, które masz, ani problemów w twoich relacjach. Ważne jest również, aby zrozumieć, że nie ma czegoś takiego jak fizyczna „doskonałość”.

Wrodzone wady ciała

Dla niektórych osób chirurgia plastyczna jest okazją do naprawienia zauważalnej wady, która trapiła ich od lat. Myślenie jest takie, że gdybyśmy tylko to naprawili, bylibyśmy o wiele piękniejsi.

Jednak ludzie, którzy silnie postrzegają niedoskonałości w sobie, mogą cierpieć na cielesne zaburzenia dymorficzne. To zaburzenie psychiczne, sprawiające, że cały czas obawiasz się o to, że twój wygląd jest nieestetyczny. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania. W wielu przypadkach osoby cierpiące na cielesne zaburzenia dymorficzne przeszły kilka operacji plastycznych, ale chronicznie są niezadowolone z wyników. Jeśli odczuwasz bardzo silne negatywne emocje w stosunku do swojego wyglądu fizycznego, zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z lekarzem lub psychologiem w sprawie cielesnych zaburzeń dysmorficznych przed zastosowaniem rozwiązania chirurgicznego.

Zagrożenia dla zdrowia

Podobnie jak w przypadku każdej operacji, chirurgia plastyczna niesie ryzyko. Oto niektóre skutki, które musisz brać pod uwagę: infekcja, nadmierne lub nieoczekiwane krwawienie (krwotok lub krwiak), zakrzepy, martwica tkanek, opóźnione gojenie, ryzyko związane ze znieczuleniem (wstrząs, niewydolność oddechowa, reakcje na lek lub reakcje alergiczne, zatrzymanie akcji serca, śpiączka, śmierć), zapalenie płuc, utrata lub zmiana czucia, potrzeba operacji wtórnych / niezadowolenie z wyników, paraliż lub mniej poważne uszkodzenie nerwów.

Nie każda operacja kończy się powodzeniem i w przeciwieństwie do większości „koniecznych z medycznego punktu widzenia”, powodzenie operacji plastycznej może być dość subiektywne. Niezadowalające wyniki estetyczne (w tym nieregularności konturu, asymetria, nadmierne lub niekorzystne blizny itp.) mogą być zniechęcające, a nawet katastrofalne dla niektórych pacjentów.

Korzyści chirurgii plastycznej

Psychologiczny

Dla wielu pacjentów udana operacja plastyczna może prowadzić do wzrostu poczucia własnej wartości i pewności siebie. Korekta „problemu” postrzeganego przez pacjenta może sprawić, że zmniejszą się jego lęki społeczne. Może sprawić, że będzie bardziej towarzyski, mniej wrażliwy i bardziej otwarty. To nowe zaufanie może przejawiać się w wielu aspektach życia – społecznie, zawodowo i romantycznie. Kiedy poczujesz się komfortowo i pewnie we własnej skórze, promieniujesz pozytywnymi emocjami we wszystkim, co robisz.
Ponadto niektóre badania wykazały, że atrakcyjność fizyczna koreluje z sukcesami zawodowymi, takimi jak decyzje o zatrudnieniu, awanse i wynagrodzenie. Niektóre badania wykazały, że atrakcyjni ludzie są traktowani pozytywnie w restauracjach i placówkach handlowych. Jeśli ktoś pracuje w branży „młodzieżowej”, chirurgia plastyczna poprawiająca młody wygląd może być dobrodziejstwem dla kariery.

Zdrowie i jakość życia

W niektórych przypadkach chirurgia plastyczna może przynieść wyraźną poprawę jakości życia. Zazwyczaj jest tak w przypadku operacji, które są uważane z medycznego punktu widzenia za „praktyczne”. Może to dotyczyć takich zabiegów jak zmniejszenie piersi, podniesienie powiek czy usunięcie nadmiaru skóry. W przypadku osoby, która przeżyła raka piersi, u której wykonano pojedynczą lub podwójną mastektomię, rekonstrukcja piersi może przywrócić wygląd ciała. W przypadku pacjenta, który żył z wyraźnie widocznym zniekształceniem, operacja rekonstrukcyjna może sprawić, że ta osoba poczuje się znów wolna – będzie w stanie stawić czoła światu, który już nie gapi się jak tylko ją widzi i żyje wolna od osądu, którego doświadczyła wcześniej. W wielu przypadkach chirurgia plastyczna może być ogromnym wydarzeniem zmieniającym życie.

Ważenie ryzyka a nagrody

Potencjalne korzyści z chirurgii plastycznej są bardzo indywidualne. Wielu pacjentów po zabiegach chirurgicznych twierdzi, że żałuje tylko, że nie zrobili tego wcześniej. Jednak jest też wielu, którzy chcieliby cofnąć czas, woleliby zrezygnować z operacji, przeprowadziliby więcej badań lub zdecydowaliby się na wybór innego chirurga. Oczywiście ryzyko można zmniejszyć, odrabiając lekcje i stając się dobrze poinformowanym pacjentem. Nie pozwól, aby cena była najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze chirurga. Sprawdź referencje, zadawaj wiele pytań i uważaj na czerwone flagi. Upewnij się, że idziesz na operację w najlepszym możliwym zdrowiu, dbając o siebie i nie pozwól, aby twoje pragnienie operacji przesłaniało jakiekolwiek poważne względy zdrowotne.

Podczas gdy ryzyko operacji plastycznej różni się w zależności od procedury, pewne ryzyko jest wspólne dla wszystkich operacji, a niektóre z nich są poważne. Tylko Ty możesz zdecydować, czy warto. Nabierz odpowiedniej wiedzy. Weź pod uwagę wszystkie zalety i wady. Porozmawiaj o tym z najbliższymi. Jeśli zdecydujesz się na to, wybierz najlepszego chirurga, jaki możesz znaleźć. Postępuj zgodnie z ich instrukcjami przedoperacyjnymi i pooperacyjnymi na piśmie. Ciesz się nowym wyglądem!

Close