Written by 01:22 Schorzenia

Nie daj się osteoporozie!

Osteoporoza to poważna choroba, która pozbawia nas samodzielności. Osłabione, łamliwe kości, nasilające się problemy z poruszaniem – oto problemy związane z tą chorobą. Co można zrobić, by chronić się przed takim schorzeniem?

Wbrew pozorom profilaktyka w przypadku osteoporozy nie jest zbyt wymagająca. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by znacznie zminimalizować ryzyko pojawienia się tej choroby. Jakich? Zdrowa dieta oraz systematyczna aktywności fizyczna stają się tu podstawą. Co warto wiedzieć na ich temat?

Dieta bogata w wapń i witaminę D3 może skutecznie chronić nas przed rozwojem osteoporozy. Dlaczego te dwie substancje są tak ważne? Bo mają one istotny wpływ na stan naszych kości. Wapń bierze udział w procesie ich mineralizacji, z kolei dzięki witaminie nasz organizm jest w stanie lepiej wchłaniać ten ważny składnik mineralny. W jakich produktach znajdziemy te substancje?

Dobrymi źródłami wapnia są przetwory mleczne oraz takie produkty roślinne, jak tofu, rzepa, natka pietruszki, brokuły oraz nasiona chia. Wapń znajduje się również w fasoli i sezamie – kolejnych składnikach, które zdrowa dieta powinna uwzględniać. Nieco trudniej jest z witaminąD3, gdyż lista produktów, w których można ją znaleźć, jest krótsza.

Dobrym źródłem tej witaminy są żółtka jaj oraz mięso takich ryb, jak pstrąg, tuńczyk, łosoś oraz makrela. Profilaktyka osteoporozy nie może się też obejść bez takich minerałów, jak mangan oraz krzem. Dla zdrowia swych kości warto również sięgać po te produkty spożywcze, w których kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy z grupy B.

Zdrowa dieta to bardzo ważna sprawa, jednak nasze kości potrzebują też dodatkowego wsparcia w postaci systematycznej aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że nie musimy stawiać na męczące, długie treningi. Jazda na rowerze, wizyty na basenie lub zwykła gimnastyka – to cenne wsparcie dla naszych kości, jednak możemy wybrać i mniej wymagające formy ruchu. Codzienny spacer również może zdziałać cuda, zatem każdy z nas ma szansę na znalezienie takiej formy aktywności, jaka najlepiej będzie odpowiadać jego możliwościom oraz preferencjom.

Close