Written by 14:56 Zabiegi, specjaliści

Leczenie implantologiczne zębów – na czym polega?

Implanty zębowe są dzisiaj wybierane coraz częściej. Na czym dokładnie polega leczenie z ich użyciem? Gdzie można z niego skorzystać?

Przez długi czas pacjenci, u których doszło do utraty zębów wraz z ich korzeniami, nie mogli korzystać z leczenia dającego im maksymalny komfort i trwałość uzupełnienia. Teraz jednak jest już ono dostępne – to nowoczesne implanty stomatologiczne.

Sprawdź najważniejsze informacje o leczeniu implantologicznym:

  • Czym jest implant stomatologiczny?
  • Kiedy stosuje się implanty zębów?
  • Jak odbywa się leczenie implantologiczne?
  • Dlaczego warto zdecydować się na implanty?

Czym jest implant stomatologiczny?

Proteza jak implant stomatologiczny jest zbudowana z kilku elementów, które mają na celu odtworzenie zęba wraz z jego korzeniem w jamie ustnej pacjenta.

Elementem, który ma na celu odtworzenie korzenia zębowego, jest wszczep. Ma on postać tytanowej śruby, która jest wszczepiana w kości żuchwy albo szczeki, alternatywnie w kościach jarzmowych, czyli potocznie mówiąc – policzkowych. Zastosowanie tytanu powoduje, że implant jest hipoalergiczny. Wszczep zrasta się z otaczającymi go tkankami zębowymi, co powoduje, że może być on stabilnie umocowany w jamie ustnej.

Na implantach osadzane są korony zębowe albo mostki protetyczne. W przypadku pojedynczych braków stosuje się korony zębowe, gdy natomiast są one mnogie – mostki. W przypadku znacznych braków, a także przy bezzębiu stosuje się w jamie ustnej kilka implantów, na przykład 4 lub 6 w jednym łuku, na których osadza się mostek.

Kiedy stosuje się implanty zębów?

Implanty zębów są bardzo dobrą alternatywą dla innych uzupełnień protetycznych – tych stałych oraz tych ruchomych. Dzięki swojej budowie mogą one odtworzyć naturalny wygląd zębów, a tym samym spełniać takie same funkcje jak one.

Jak wspomniano wcześniej, implanty stomatologiczne mogą być używane zarówno w przypadkach pojedynczych braków, jak i wtedy, gdy są one większe. Także mogą być używane przy bezzębiu oraz wtedy, gdy doszło do zaniku kości – takie implanty wykonują wybrane kliniki.

Jak odbywa się leczenie implantologiczne?

Leczenie implantologiczne przebiega etapami, ponieważ zrośnięcie się wszczepu razem z kością wymaga czasu. Zazwyczaj konieczne są 3-4 wizyty w gabinecie rozłożone na około 6-8 miesięcy, niemniej jednak plan leczenia zawsze ustalany jest indywidualne.

Pierwsza wizyta jest konsultacją implantologiczną i w jej ramach stomatolog wykonuje wstępne badania i omawia z pacjentem proces leczenia. Potem wszczepia się implant, a następnie czeka się, aż dojdzie do jego zagojenia. Na ostatniej wizycie na implancie umieszcza się już ostateczne uzupełnienia. Na czas leczenia pacjent może korzystać z tymczasowych uzupełnień.

Osobom chcącym skorzystać z usług sprawdzonego specjalisty jak implantolog stomatolog Kraków studiose.med.pl zapewnia dostęp do najnowocześniejszych metod i materiałów.

Dlaczego warto zdecydować się na implanty?

Implanty stomatologiczne to uzupełnienia o wielu zaletach. Chociaż są one dość drogie, to jednak wybiera je wielu pacjentów, którym zależy na estetyce swojego uśmiechu oraz trwałości uzupełnienia.

Implanty stomatologiczne są bardzo komfortowe i nie różnią się pod kątem użytkowania w stosunku do zwykłych zębów. Pozwalają na zachowanie funkcji żucia i nie zaburzają mowy. Pomagają one w poprawie estetyki uśmiechu oraz całej twarzy, a także zmniejszają ryzyko zaniku kości.

Wybór implantów stomatologicznych sprawdzi się zatem u każdej osoby, która chciałaby zadbać o atrakcyjny wygląd uśmiechu na wiele lat.

Close