Written by 01:36 Zabiegi, specjaliści

Korekta uszu – zabieg poprawiający wygląd.

Chirurgia plastyczna ma do zaoferowania wiele zabiegów – jednym z nich jest zabieg korekcyjny uszu. Wiele osób jest niezadowolonych z kształtu i wyglądu swoich uszu, często jest to dla nich powodem kompleksów i niskiej samooceny. Z pomocą w takiej sytuacji może przyjść nam chirurgia plastyczna i zabieg korekcyjny uszu (otoplastyka) – zabieg ma na celu poprawę wyglądu uszu i polega na ustawieniu małżowiny usznej pod odpowiednim kątem oraz ewentualne wymodelowanie chrząstki małżowiny usznej.

Zabieg polecany jest osobom ze zbyt dużymi i odstającymi uszami oraz dzieciom, które z powodu swojego wyglądu mają problemy w kontakcie z rówieśnikami. Rezultatem przeprowadzonej korekty jest poprawa symetrii twarzy oraz zmiana stopnia odchylenia małżowiny. Zabieg korekcyjny uszu poprawia wygląd, samopoczucie oraz kontakty z otoczeniem – pacjent przestaje, się izolować wyzbywa się kompleksów oraz wzrasta jego samoocena.

Otoplastyka jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w klinikach specjalizujących się w operacjach plastycznych. Zabiegowi korekty uszu mogą zostać poddane dzieci, które ukończyły 6 lat. Korektę uszu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym u dorosłych lub ogólnym u dzieci, nacięcia skóry wykonywane podczas zabiegu wykonywane są na tylnej powierzchni ucha i są niewidoczne. Po zabiegu na opatrunek zakładana jest opaska uciskowa na około tydzień. Po zdjęciu lub rozpuszczeniu się szwów (w zależności od zastosowanych) zalecane jest noszenie opaski uciskowej przez około 2 tygodnie oraz zakładanie jej na noc do snu – opaska ma chronić poddane zabiegowi uszy przed nieumyślnym odgięciem w czasie snu.

Decydując, się na zabieg korekcyjny uszu należy, wziąć pod uwagę, że bezpośrednio po jego wykonaniu będziemy narażeni na pewne niedogodności i ograniczenia takie jak:

• ból pooperacyjny – w celu złagodzenia stosujemy ogólnodostępne środki przeciwbólowe,
• ograniczenia aktywności sportowej – bezpośrednio po zabiegu i na czas rekonwalescencji należy ograniczyć aktywność ze względu na możliwość uszkodzenia małżowin usznych,
• przez ok. 2 miesiące nie można korzystać z basenu, sauny,
• w czasie rekonwalescencji należy zrezygnować z solarium oraz chronić uszy przed promieniami słonecznymi,
• stosowanie opaski uciskowej na noc – opaska chroni przed uszkodzeniem małżowin w czasie snu.

Przed zabiegiem należy wykonać badania, które zleci lekarz (badania są wymagane przed każdym zabiegiem chirurgicznym) oraz szczepienie WZW typu B. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są:

• ciąża oraz karmienie piersią – zabieg powinien być przeprowadzony po zakończeniu karmienia,
• miesiączka – zabiegu nie wykonuje się w trakcie miesiączki,
• infekcje – wszystkie infekcje zarówno bakteryjne, jak i wirusowe muszą być wyleczone,
• zaburzenia krzepliwości krwi,
• choroby nowotworowe,
• zmiany skórne.

Nasze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne wpływa na jakość i długość naszego życia – decydując się na zabieg, który poprawi nasz wygląd i samopoczucie, poprawiamy też jego komfort. Mając, dostęp do zabiegów z dziedziny chirurgi plastycznej powinniśmy, z nich korzystać o ile nie występują przeciwwskazania do ich wykonania. Chirurgia plastyczna umożliwia nam poprawę naszych „niedoskonałości” w szybki skuteczny i efektowny sposób dając nam tym samym możliwość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie – decyzja czy chcemy, z tego skorzystać zależy, od nas.

Close