Written by 00:39 Dieta i odchudzanie

Jak zdrowo i rozsądnie schudnąć bez narażania organizmu?

Zapewne wiele osób borykających się z nadmiarem zbędnych kilogramów zastanawia się, w jaki sposób zdrowo schudnąć. Zazwyczaj chcąc pozbyć się nadwagi stosujemy ścisłe diety i katorżnicze ćwiczenia. Niektórzy uważają, iż pozbędą się nadmiaru tkanki tłuszczowej, dzięki regularnemu spożywaniu herbatek odchudzających. Jednak na nic się zdadzą głodówki czy preparaty odchudzające, jeżeli radykalnie nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych. Tylko urozmaicona i co istotne, prawidłowo zbilansowana dieta pozwoli nam zdrowo schudnąć i uzyskać wymarzona sylwetkę.

Podstawowe zasady zdrowej diety

Wskazuje się, iż racjonalne chudnięcie to strata maksymalnie 1 kilograma w ciągu tygodnia. Powinniśmy spożywać 5 niewielkich posiłków w ciągu dnia. Dzięki temu organizm może na bieżąco trawić oraz zużywać dostarczoną mu energię. Zaleca się spożywać posiłki, co 3 godziny. Zdrowa dieta musi być urozmaicona i odpowiednio zbilansowana. Musimy zadbać o to, by dostarczyć naszemu organizmowi różnych składników odżywczych. Wybierajmy więc produkty będące źródłem witamin oraz soli mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Podstawę naszej diety powinny stanowić przede wszystkim owoce i warzywa, a także chude mięso (najlepiej drób) oraz kasze. Pamiętajmy jednak, że należy jeść więcej warzyw niż owoców. Wśród owoców należy ograniczyć spożywanie winogron oraz bananów, ponieważ powodują one znaczne podniesienie poziomu cukru we krwi. W czasie posiłku powinniśmy dokładnie przeżuwać spożywany przez nas pokarm. Dzięki temu trawienie będzie łatwiejsze, a uczucie sytości pojawi się szybciej. Musimy także odpowiednio nawadniać nasz organizm. Najlepiej pić wodę w ilości około 2 litrów dziennie. Oprócz zdrowej diety nie możemy również zapominać o właściwej aktywności fizycznej.

Co należy ograniczyć?

Jeżeli chcesz zdrowo schudnąć musisz zrezygnować z dużych objętościowo posiłków. Ponadto należy ograniczyć do minimum spożywanie produktów wysoko przetworzonych, słodyczy oraz alkoholu. A zamiast pieczywa z białej mąki, wybieraj pieczywo z mąki z pełnego przemiału.

Bądź cierpliwy

Pamiętaj, że silna motywacja i ciężka praca są kluczem do sukcesu w odchudzaniu. Jeżeli chcesz schudnąć musisz uzbroić się w cierpliwość. Spadek kilogramów nie następuje z dnia na dzień. Pierwsze efekty zazwyczaj możemy zaobserwować dopiero po kilku tygodniach od zmiany nawyków żywieniowych, czyli wprowadzeniu zasad zdrowej diety i wdrożeniu aktywności fizyczności.

Close