Written by 09:22 Schorzenia

Dlaczego mięsień gruszkowaty może powodować dolegliwości bólowe?

mięsień gruszkowaty

Mięsień gruszkowaty to jeden z mniejszych mięśni w naszym ciele, ale też jeden z ważniejszych dla naszego zdrowia. Jest to mięsień, który leży głęboko pod mięśniem pośladkowym większym. Rozpoczyna się on na kości krzyżowej i biegnie na skos aż do kości udowej, a konkretnie do krętarza większego kości udowej. Łączy więc on nasz kręgosłup z kończyną dolną. Jest również dodatkowo bardzo ważny, bo w jego okolicy biegnie nerw kulszowy, który unerwia naszą kończynę dolną.  Jak widać jego położenie sprawia, że jest on bardzo ważny dla naszego dobrego funkcjonowania i powinniśmy o niego dbać.

Jakie dolegliwości może powodować mięsień gruszkowaty?

Nieprawidłowe napięcie mięśnia gruszkowatego może powodować szereg dolegliwości. Zacznijmy jednak od góry. Z racji tego, że przyczepią się on do kości krzyżowej może on wpływać na dolegliwości bólowe w dolnym odcinku naszego kręgosłupa. Jeśli jest on zbyt napięty może powodować dolegliwości bólowe, ale też, jeśli jest zbyt rozluźniony. W tym drugim przypadku bardzo często dochodzi do powstania nadmiernej lordozy lędźwiowej a w konsekwencji do dolegliwości bólowych w tym odcinku. Ponadto jak wiecie przyczepia się on też do kości biodrowej i tutaj może również mieć wpływ na dolegliwości bólowe stawu biodrowego, a w konsekwencji stawu kolanowego czy skokowego. Przez zbyt nadmierne napięcie może powodować nieprawidłowe ułożenie kości udowej w panewce stawu biodrowego i przez to ustawić całą kończynę dolną w nieprawidłowej pozycji.

Powyżej macie również informację, że w jego okolicy przebiega nerw kulszowy. Wszystkim chyba znane jest pojęcie rwy kulszowej. Dotyka ona wielu ludzi. Powoduje ból nie do zniesienie, uniemożliwiający chodzenie, schylanie się i normalne funkcjonowanie. Dolegliwości bólowe podobne do rwy kulszowej może dawać naciśnięcie tego nerwu przez mięsień gruszkowaty. Wtedy mamy do czynienia z pozorną rwą kulszową. Objawów i dolegliwości bólowych mięsień gruszkowaty może wywoływać bardzo dużo. Powyższe są jednak najczęstszymi.

Skąd mam wiedzieć, że przyczyną dolegliwości bólowych jest mięsień gruszkowaty?

Wiadomo, że po objawach możemy podejrzewać, że nasze dolegliwości bólowe są związane z zbyt napiętym mięśniem gruszkowatym. Jednak nie warto stawiać diagnoz samemu. Najlepiej po profesjonalną diagnozę udać się do specjalisty. W tym przypadku polecamy fizjoterapeutę. W profesjonalny sposób sprawdzi on wasze ciało, przeprowadzi wywiad i zrobi testy tak aby zobaczyć czy rzeczywiście przyczyną Waszych dolegliwości jest mięsień gruszkowaty. Jeśli tak albo jeśli coś innego jest przyczyną bólu fizjoterapeuta będzie mógł Wam pomóc lub wysłać Was do innego specjalisty. Fizjoterapeuci przy użyciu różnego rodzaju terapii manualnych, masaży, kinesiotapingu, rozluźniania punktów spustowych i ćwiczeń, są w stanie poradzić sobie z większością dolegliwości bólowych spowodowanych przez mięsień gruszkowaty. Dlatego jeśli borykacie się z bólem warto wybrać się do specjalisty.

Close